Jednym z najważniejszych miejsc strony internetowej lecz bardzo często pomijanym polem jest stopka. Tak, poważnie! Może nie jest to obszar imponujących treści, ale jest to miejsce w którym użytkownicy często szukają informacji. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o tym sektorze podczas planowania projektu strony internetowej.

Ale co warto umieścić w stopce strony? Jakie elementy powinna zawierać przejrzysta i ciekawa stopka strony? Oraz czy stopka strony wpływa na SEO i pozycję w wyszukiwarkach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Co to jest stopka strony?

Footer - stopka strony to pasek treści znajdujący się na samym dole serwisu wyświetlający się na każdej podstronie.

Nagłówek witryny to sekcja, która również pojawia się na każdej stronie serwisu i odpowiada za pierwsze wrażenie użytkownika. Stopka jest ostatnią rzeczką jaką zobaczą ludzie na Twojej stronie. Gwarantuję Ci, że nie zapamiętają Twojego nagłówka, ale na pewno w pamięci zapisze się stopka .Od jej projektu zależy czy będą to pozytywne wrażenia, czy negatywne wspomnienia.

To strategiczne miejsce jest idealnym obszarem ostatecznego wezwania do działania. Zachęcając użytkownika, żeby się z Tobą skontaktował lub zapisał się na Twoją listę mailingową. Stopka może służyć jako dodatkowe menu w ten sposób pokazujesz istotne informacje i artykuły upewniając się, że odwiedzający nic przegapił. W tym miejscu warto także pochwalić się zdobytymi nagrodami, referencjami, a także najlepszymi pracami.

Obowiązkowo w stopce strony należy umieścić odnośnik do regulaminu, polityki prywatności i inne kwestie prawne.

Co warto umieścić w stopce strony?

Musisz wiedzieć, że nie ma recepty, reguły według, której zaprojektujesz świetną stopkę Swojej strony. Jest wiele zmiennych: przeznaczenie witryny, ilość treści oraz czego szukają użytkownicy. Jest kilka możliwości i są one powielane przez największe sklepy i portale, ale co znajdzie się w Twojej stopce zależy wyłącznie od Ciebie.

Rzuć okiem na elementy, które najczęściej pojawiają się w tym obszarze.

  1. Link do regulaminu i polityki prywatności, prawa autorskie
  2. Mapa strony,
  3. Logo,
  4. Informacje kontaktowe,
  5. Ikony mediów społecznościowych,
  6. Newsletter.

1. Regulamin, polityka prywatności, prawa autorskie

Prawdopodobnie najważniejszym elementem stopki strony internetowej jest informacja o prawach autorskich. To pisemna informacja stwierdzająca, że ​​dana praca jest chroniona prawem autorskim i że jesteś właścicielem tych praw autorskich. Cel jest prosty:

Umieść symbol praw autorskich © lub słowo Copyright lub Copr, rok publikacji witryny lub ostatniej aktualizacji oraz nazwisko właściciela praw autorskich. W ten sposób zniechęcisz kogokolwiek do kopiowania i jednoczesnej kradzieży obrazu, animacji lub innych treści z Twojej witryny.

stopka-strony-prawa-autorskie

Jeśli zbierasz wrażliwe dane użytkowników: takie jak ich adresy e-mail lub informacje o płatnościach. Polityka prywatności jest wymagana przez prawo.

Dobrą praktyką jest umieszczenie linku do Polityki Prywatności w stopce strony. Nie tylko spełni to wymóg prawny, ale także spełni oczekiwania większości konsumentów. W tym miejscu prawie każdy szuka odnośnika do tych informacji.

2. Mapa strony

Najczęściej mapa strony w stopce to jeden odnośnik do pliku planu witryny XML, za pomocą darmowej wtyczki Rank Math SEO w stopce strony możesz umieścić linki do poszczególnych zasobów.

Duże portale lub sklepy internetowe umieszczają dodatkową nawigacje w stopce. Są to najczęściej odnośniki nie pojawiające się w menu głównym, ale również duplikaty łącz na które odwiedzający nie zwrócił uwagi przeglądając witrynę. Odnośniki na tyle ważne, że wartko je powtórzyć, ale wtedy mają inny innym anchor tekst.

Mapa strony w formacie .XML została zaprojektowana przede wszystkim dla robotów wyszukiwarek internetowych. Plik zawiera najważniejsze URL, informacje i multimedia, które według Ciebie są najważniejszymi elementami Twojej strony. Mapa witryny przyśpiesza indeksowanie strony strony. To podstawowy i jednocześnie najważniejszy element technicznego SEO wpływający na pozycję strony w wynikach wyszukiwarki.

rank-math-seo-mapa-witryny

Stopka strony to świetne miejsce na wzmocnienie tożsamości marki. Postaraj się zaprezentować logo witryny w inny sposób niż w nagłówku. Zmień rozmiar, kolor czcionki. Dodaj obrazek albo tekst powiązany z Twoją marką.

Na przykład, ja dodałem w stopce pod logo krótką informację dotyczącą bloga. Dwa zdania pomagają zrozumieć tematykę publikacji, które pojawiają się na stronie. Zaznaczam, że cały czas pracuję nad stroną, dlatego stopka czasami ulegnie zmianie. Planuję także dodać mega menu, żeby ułatwić nawigację, ale o tym powiem w innym czasie.

rank-math-seo-mapa-witryny

4. Informacje kontaktowe

Potencjalni klienci powinni się z Tobą skontaktować tak łatwo, jak to możliwe. Stopka witryny często zawiera dane kontaktowe firmy: adres e-mail, numer telefonu i adres pocztowy. Wychodząc bardziej na przeciw klientowi dodaj cały formularz kontaktowy w stopce lub po prostu link prowadzący do formularza kontaktowego.

5. Ikony mediów społecznościowych

Po pierwsze media społecznościowe to kolejny sposób za pomocą, których potencjalny klient może się z Tobą skontaktować. Odnośniki widoczne na dole strony to także łatwy sposób na zwiększenie liczby obserwujących na różnych platformach. Liczby nie kłamią: 72% stron internetowych zawiera ikony swoich witryn społecznościowych w stopce.

6. Newsletter

Formularz rejestracji do newslettera to kolejny element, który możesz spokojnie umieścić w stopce strony. Użytkownik zadowolony z wartościowych treści umieszczonych na Twoim blogu na pewno ze chce więcej. Formularz rejestracyjny w tym miejscu to dodatkowa okazja do zwiększenia liczby subskrybentów.

newsletter-stopka-strony

Ewa odwiedza stronę internetową… ale nie widzi tego, czego szuka… przewija trochę w dół… ale nadal tego nie znajduje… przewija jeszcze trochę… nadal nie ma… potem schodzi na sam dół strony… i oto jest, w stopce strony. Link, którego szukała!

Jakie wiadomości umieściłeś w stopce strony na Swojej witrynie? Może masz jakąś ciekawą propozycję o której tu nie napisałem, a według Ciebie to obowiązkowy element stopki. Podziel się Swoim pomysłem w komentarzu.

Koniecznie oceń wpis! Uwagi napisz w komentarzu.

Categorized in:

Podstawy,