Jak założyć bloga na WordPress

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem, ale nie wiesz od czego zacząć? Dobrze, że trafiłeś na poradnik, który pokaże Ci krok po kroku, jak założyć bloga od podstaw i osiągnąć sukces. Bez względu na doświadczenie, każdy znajdzie coś dla siebie. Początkujący bloger, czy doświadczony administrator WordPress z pewnością nauczy się czego nowego.

Starałem się jak najprościej przekazać swoją wiedzę. Ja wiem jak założyć bloga i mam nadzieję, że i ty będziesz umiał założyć blog. Postępuj według poradnika, nie pomijaj żadnego kroku, a już za kilka kwadransów uruchomisz Swój pierwszy blog personalny. Razem ze mną wybierzesz najlepszą platformę do blogowania, niszę bloga, szablon, aby w końcu opublikować pierwszy artykuł Dowiesz się jak skutecznie wykorzystać media społecznościowe do promowania swojego bloga i przyciągnięcia nowych czytelników. Nauczysz się korzystać z narzędzi i strategii, gwarantujące sukces. Zdobędziesz wartościowe umiejętności w zakresie tworzenia i redagowania treści, edycji grafik i korzystania z narzędzi SEO.

Nie ważne czy masz 20 czy 60 lat, poradnik Jak założyć bloga jest napisany językiem z którym poradzi sobie nawet noob blogowania. Krok po kroku opisuję każdy najmniejszy etap dlatego wiedza zawarta w tym kursie pozwoli Ci szybko i sprawnie założyć bloga.

Jak założyć bloga od podstaw

Pierwsza część poradnika jest przeznaczona dla początkujących blogerów, którzy dopiero zaczynają swoją historię z tym tematem. Każdy nowy krok wymaga opanowania wiedzy z poprzednich etapów kursu.

Jak założyć bloga bez doświadczenia

Są trzy rzeczy bez których nie założysz bloga, musisz je sobie przygotować wcześniej.

  • Pomysł na nazwę domeny (będzie to nazwa Twojego bloga, np. wordpressmaster.website)
  • Konto hostingowe (miejsce przechowywania Twojej witryny)
  • Twoja uwaga i skupienie

Ten poradnik odpowiada między innymi na pytania:

  • Jak zarejestrować domenę,
  • Jak wybrać najlepszy hosting pod WordPress,
  • Jak zainstalować i skonfigurować blog na WordPress,
  • Jak zmienić szablon bloga,
  • Jak napisać swój pierwszy post na blogu,
  • Jak dostosować blog WordPress korzystając z dodatkowych wtyczek,
  • Jak dodać formularz kontaktowy,
  • Jak skonfigurować Google Analytics
  • Jak zoptymalizować witrynę pod kątem SEO,
  • Jak zarabiać na blogu.

Krok 1 - Najlepsza platforma do blogowania w 2024 roku

Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących podczas tworzenia bloga to wybór niewłaściwej platformy blogowej. Każdemu zawsze polecam WordPressa, może on obsługiwać blogi, strony, a także sklepy internetowe. Nadaje się dla początkujących blogerów jak i doświadczonych użytkowników.

Przeczytaj: 10 najlepszych platform do blogowania

Poznaj plusy, minusy oraz koszty związane z uruchomieniem bloga na 10 najpopularniejszych portalach blogowych. Według mnie WordPress jest jedynym sensownym wyborem. Nie namawiam na siłę do WordPress dlatego opracowałem ranking top 10 najlepszych stron z którymi założysz Swojego pierwszego bloga.

najlepsza platforma dla początkującego blogera

Krok 2 - Zarejestruj domenę i wybierz plan hostingowy

Nazwa domeny to adres internetowy, który jest używany do zlokalizowania i identyfikowania strony w sieci. Składa się z dwóch elementów: nazwy oraz rozszerzenia, np. google.pl - google to nazwa, a .pl to rozszerzenie.

Przeczytaj: Jak wybrać chwytliwą nazwę domeny

Hosting to miejsce, w którym znajdują się pliki Twojej witryny. Można stwierdzić, że jest to dom Twojego przyszłego bloga.

Roczny abonament za domenę to niecałe 10 złotych rejestrując nową, a dedykowany hosting WordPress możesz już mieć za 50 złotych. Są to jedyne koszty z którymi musisz się zmierzyć.

Domenę oraz serwer zarejestrujesz na LH.pl To profesjonalny i nagradzany dostawca usług hostingowych.

  • Najlepszy hosting pod WordPress w testach wydajności CHIP.pl.
  • Wybór nr 1 pod WordPress według SprawnyMarketing.pl.
  • Zwycięzca w kategorii "Firma hostingowa roku" na gali IT Champions 2021.

Przeczytaj: Jak zarejestrować domenę na LH.pl i zgarnąć hosting z 20% rabatem.

jak-wybrac-nazwe-domeny-bloga

Krok 3 - Instalacja WordPress za pomocą FTP, autoinstalator

Jeśli posiadasz hosting na LH.pl to krok 3 masz bardzo ułatwiony i zainstalujesz najpopularniejsze narzędzie do blogowania za pomocą kilku kliknięć. Każdy użytkownik LH.pl może skorzystać z wbudowanego Autoinstalatora WordPress. Autoinstalator automatycznie pobierze najnowszą wersję WordPressa z oficjalnej strony wordpress.org, a następnie samodzielnie utworzy nową bazę MySQL i wykona instalację.

Po prostu zaloguj się na Swoje konto LH.pl. Po lewej stronie kliknij w Serwery, jeśli posiadasz klika usług na LH.pl musisz wybrać serwer na którym ma zostać zainstalowany WordPress (u mnie to np. serwer123456). Na Twoich oczach rozwinie się dodatkowe podmenu, a ostatnią pozycją jest Autoinstalator. Kliknij w przycisk Nowa, aby uruchomić 1 Krok instalatora WordPress.

Aby uruchomić autoinstalator musisz wybrać odpowiednią domenę, która jest podpiętą do Twojego serwera. Wszystkie dostępne domeny pojawią się po rozwinięciu: Wybierz domenę lub subdomenę. Na tym etapie instalator informuję Cię także gdzie będzie znajdował się katalog główny WordPress oraz dokładny adres URL pod którym będzie widoczny Twój nowy blog. Kliknij Dalej i przejdź do kolejnego kroku.

W drugim i ostatnim kroku podajesz nazwę bloga, określasz login i mail administratora na które zostanie wysłane hasło wygenerowane automatycznie, które jest niezbędne do zalogowania się do panelu administracyjnego nowo powstałego bloga.

Ostatnia podstrona to szczegółowe informacje i dane, które na pewno Ci się przydadzą. Zostaną one również wysłane do Ciebie e-mailem na adres mailowy administratora strony.

Wybrałeś najlepszą platformę do blogowania, zarejestrowałeś domenę i hosting, a przy niewielkiej pomocy zainstalowałeś samodzielnie WordPressa. Stworzyłeś Swój pierwszy blog na WordPress. Teraz przyszedł czas na praktyczną część poradnika Jak założyć bloga na WordPress.

Krok 4 - 10 czynności, które należy zrobić po zainstalowaniu WordPress

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac na blogu przeprowadzisz Swój pierwszy Audyt WordPress. Standardowe ustawienia niektórych funkcji WordPress nie są do końca ustawione poprawnie, dlatego samodzielnie skonfigurujesz Swojego bloga. Specjalnie na tą okazję przygotowałem listę 10 obowiązkowych działań, które w sumie będą Twoim pierwszym wyzwaniem. Odpowiednia konfiguracja znacznie poprawi funkcjonowanie Twojego bloga.

Przeczytaj: 10 obowiązkowych czynności, które należy zrobić po zainstalowaniu WordPress.

pierwsszy-profesjonalny-audyt-strony

Krok 5 - Wybierz idealny motyw WordPress

Wygląd Twojego bloga WordPress jest kontrolowany przez tz. motyw. Nowy blog WordPress ma zainstalowane domyślne szablony, które możesz w każdej chili zmienić.

podstawowy-motyw-wordpress

Co to jest motyw WordPress?

Szablon WordPress zwany również motywem to zestaw plików, które określają wygląd strony. Dobrze dobrany motyw gwarantuje nie tylko estetyczny wygląd bloga, ale także funkcjonalność. Bardzo ważnym aspektem jest także poziom optymalizacji kodu szablonu pod kątem SEO. Zoptymalizowany motyw pod kontem wyszukiwarki pozwala zdobyć lepsze wyniki w rankingu wyszukiwarki.

Dostosowywanie wyglądu i sposobu działania bloga to zdecydowanie jedna z najbardziej ekscytujących i satysfakcjonujących części procesu tworzenia bloga na WordPress. Istnieją tysiące darmowych motywów WordPress, które możesz zainstalować na Swoim blogu.

Jak zmienić motyw WordPress?

Żeby zmienić motyw bloga na WordPress musisz zalogować się do pulpitu nawigacyjnego.

Kliknij w Wygląd > Motywy. Na tej stronie znajdują się już zainstalowane motywy, to taka szafa w której zamiast ubrań są szablony WordPress. Wciśnij przycisk Dodaj , aby przeglądać darmowe szablony WordPress.

darmowe-szablony-wordpress

Dla początkujących i nowych użytkowników WordPress to istny raj. Za pomocą wyszukiwarki dostępnej się na stronie znajdziesz motyw, który spełni wszystkie Twoje wymagania. Do dyspozycji masz ponad 10 000 darmowych szablonów, które znajdują się w oficjalnym katalogu WordPress.org. Sortuj katalog według: najpopularniejszych, najnowszych, blokowych, ulubionych lub przefiltruj go po funkcjach.

dodaj-darmowy-motyw-wordpress

Po najechaniu myszką na proponowany motyw pojawi się kilka opcji do wyboru. Możesz bez zastanowienia zainstalować przyciskiem Zainstaluj szablon lub zobaczyć jak się prezentuje klikając w Podgąd.

instalacja-darmowego-szablonu-wordpress

Podgląd Twojego bloga nie będzie wyglądać dokładnie tak jak pokazuje miniaturka. Jest to normalne ponieważ, każdy szablon należy samemu dostosować i skonfigurować według oczekiwań. Zrzut ekranu to jedynie przykład w jaki sposób wykorzystano ten motyw.

Przeczytaj: 8 rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę wybierając szablon WordPress.

Aby zainstalować jakiś motyw, po prostu przesuń na niego kursor, a pojawi się przycisk Instaluj. Kliknij na niego i poczekaj na zainstalowanie motywu. Nie zapomnij go aktywować.

Krok 6 - Wtyczki WordPress

Wtyczki WordPress są dodatkowymi narzędziami, które pozwalą rozszerzyć funkcjonalność Twojego bloga. Służą one do różnych celów i funkcji. Poprawiają wydajność, pozwalają optymalizować blog pod kątem wyszukiwarki (SEO), zwiększają bezpieczeństwo, a to tylko przykładowe zastosowania. W oficjalnym katalogu znajduje się ponad 60 tysięcy darmowych wtyczek.

Przeczytaj: Jak zainstalować wtyczkę WordPress?

  • Jest wiele przyzwoitych wtyczek WordPress SEO, ale moim wyborem jest Rank Math ponieważ jej darmowa wersja posiada najwięcej funkcji, które ułatwiają optymalizację treści na WordPress.
  • Nikt nie lubi odwiedzać powolnych stron. Wybierz i zainstaluj wtyczkę wspomagającą szybkość ładowania WordPress. Jeśli Twój serwer obsługuje technologię LiteSpeed to bez wahania polecam darmową wtyczkę LiteSpeed Cache.
  • Oczywiście warto zabezpieczyć bloga przed atakami hakerów i utratą danych. Najlepszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa strony jest przechowywanie kopii zapasowej (backup). Swoją stronę zabezpieczyłem wtyczką BackWPup, która cyklicznie, automatycznie wykonuje kopie zapasową mojego WordPressa,.
jak-zainstalowa-wtyczke-wordpress

Krok 7 - Napisz pierwszy artykuł na blogu

Teraz zaczynie się prawdziwa zabawa, ponieważ napiszesz i opublikujesz swój pierwszy artykuł.

Przed przystąpieniem do pisania obowiązkowo zapoznaj się z artykułami poniżej. Zawarte w nich informacje pozwolą uniknąć Ci błędów z którymi miałem do czynienia.

Przeczytałem wiele poradników i w każdym powtarzała się jedna bardzo ważna zasada. Tworząc nowe treści na bloga napisany przez Ciebie artykuł powinien dosłownie przypominać rozmowę. Twoja publikacja musi zyskać Twoją osobowość, a jednocześnie Ty powinieneś zwracać się do czytelnika w pierwszej osobie.

To nie koniec. Dobry copywriter musi znać zasady pozycjonowania i optymalizacji, aby jego publikacje pojawiały się wysoko w wynikach wyszukiwarki. Rank Math to najlepsza wtyczka Seo WordPress, która pomoże Ci w tym trudnym zadaniu, a w wolnym czasie zapraszam do działu SEO.

jak-zalozyc-bloga-na-wordpress

Krok 8 - Utwórz ważne strony

Oto kilka ważnych stron, które powinieneś mieć na swoim blogu. Możesz dodać je w ciągu najbliższych kilku tygodni.

  • Strona O nas: Zawiera szczegóły na temat Twojego bloga i Ciebie.
  • Strona Kontakt: Strona z formularzem kontaktowym. Możesz użyć darmowego formularza kontaktowego WordPress.
  • Strona Współpraca: Teraz nie jest Ci ona potrzebna, ale powinieneś o niej wiedzieć. To miejsce, gdzie napiszesz o ruchu na Twoim blogu i dostępnych opcjach reklamy.
  • Strona: Polityka prywatności.
  • Strona: Regulamin.
jak-zalozyc-bloga-krok-po-kroku

Krok 9 - Pozyskaj ruch organiczny, przyciągnij czytelników

Twój pierwszy wpis na blogu jest już opublikowany. Teraz, następnym krokiem jest pozyskiwanie ruchu.

Każda nowa strona potrzebuje czasu, żeby pojawić się w wynikach wyszukiwarki. Możesz przyśpieszyć czas indeksowania Swojego bloga wykorzystując opisane tutaj sposoby.

Istnieje wiele technik, które zwiększą liczbę odwiedzin nowo utworzonego bloga. Opisałem 10 sposobów na wzrost liczby odwiedzin.

Jak promować blog, to kolejny poradnik 12 skutecznych technik promocji Bloga.

jak-zwiekszyc-ruch-na-blogu
Koniecznie oceń wpis! Uwagi napisz w komentarzu.