Konfiguracja Yoast SEO najpopularniejszej wtyczki WordPress SEO nie jest taka łatwa. Z tego powodu udostępniam samouczek, dzięki któremu dowiesz się jak skonfigurować wtyczkę Yoast SEO w celu uzyskania optymalnej wydajności SEO.
Dobrze skonfigurowana wtyczka Yoast SEO poprawi pozycję Twojej strony w wyszukiwarkach. Jest to jedna z najlepszych darmowych wtyczek wspomagających optymalizację strony.
W tym artykule dowiesz się jak krok po kroku jak skonfigurować wtyczkę Yoast SEO oraz omawiam jej najważniejsze elementy.
Jestem pewny, że już nie możesz doczekać się tego poprawić optymalizację bloga i uzyskać lepsze wyniki w wynikach wyszukiwania. Ta darmowa wtyczka SEO ułatwia to zadanie. Samouczek jest przygotowany z myślą o niedoświadczonych osobach. Dla użytkowników, którzy nie mają dużej wiedzy z SEO podstawowa konfiguracja Yoast Seo jest pierwszym krokiem poprawiającym optymalizację. W dalszej części poznasz możliwości i funkcje Yoast SEO.
Instalacja Yoast SEO nie różni się niczym od instalacji innych wtyczek. Na pasku głównym w panelu administracyjnym wordpressa najeżdżamy na Wtyczki, i klikamy Dodaj nową. W prawym górnym rogu jest wyszukiwarka, tam wpisz „yoast seo„. Po wyszukiwaniu kliknij Zainstaluj, a następnie Aktywuj.
Po aktywacji wtyczki Yoast Seo pojawi się dodatkowa opcja w menu głównym zatytułowana SEO.
Pierwsze uruchomienie i pierwsze problemy. Na głównej wyświetlą się wszystkie problemy, które wpływają na pozycjonowanie bloga. Niżej wtyczka Yoast SEO podpowiada, co należy zrobić by pozbyć się problemu.
Nadszedł czas na praktykę, podstawowa konfiguracja Yoast Seo. Wspaniale, że wtyczka jest dostępna w języku polskim to ułatwi szybką konfigurację kreatora. Kliknij w kreator konfiguracji by zacząć pracę z wtyczką.
Przed Wami dziewięć etapów, które opiszę krok po kroku.
Na początku wybieramy środowisko naszej witryny. To znaczy czy chcemy by roboty indeksowały ją czy nie. Jeżeli prowadzimy pracę nad stroną zaznaczamy opcję B, którą później możemy zmienić. Jeżeli nasz projekt jest gotowy odznacz A.
Teraz ustalamy przeznaczenie strony. Do wyboru mamy sześć podstawowych opcji. Jeżeli nie Wiesz jeszcze dokładnie jakie jest przeznaczenia strony zalecam zaznaczyć Coś innego.
Klasyfikujemy przeznaczenie witryny. Do wybory jest Organizacja lub Osoba. Ten wybór ma znaczenie dla Grafu Wiedzy Google (Google Knowledge Graph). Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.
Wybierając Organizacja od razu wpisujemy nazwę, wybieramy obrazek logo i podajemy wszystkie dane do kont społecznościowych. Nie przejmuj się jeżeli nie znasz wszystkich danych zawsze możecie to później uzupełnić.
Zaznaczając Osobę pojawi się do wyboru wyłącznie nazwa administratora witryny.
W kolejnym etapie ustalamy czy nasze wpisy i strony mają być widoczne w wyszukiwarkach. Oczywiście zaznaczmy tak, chyba, że prowadzisz prace nad stroną. Tę opcję można później zmienić w menu głównym wtyczki.
Teraz w zależności od przeznaczenia strony wybieramy ilość autorów witryny.
W etapie szóstym określamy separator między wpisami. Ten temat rozwiniemy dalej, jak już będziesz wiedział jak skonfigurować wtyczkę Yoas SEO za pomocą kreator.
Autorzy zachęcają Cię to zapisania się do Newslettera. Polecam to zrobić. Twórcy Yoast dzielą się swoją wiedzą z innymi. Pamiętaj o tym, że pozycjonowanie i optymalizacja stron cały czas ewoluuje. . Profesjonaliści odpowiedzialni za wtyczkę dzielą się swoją fachową wiedzą.
W ostatnim etapie konfiguracji programiści wtyczki proponują Yoast SEO premium. Jest to ciekawa opcja lecz wersja free w zupełności wystarcza. Początkujący użytkownicy WordPress powinny poznać więcej możliwości swojego bloga. Wraz z samorozwojem i wiedzą zainwestować w Yoast SEO premium. Płatna wersja tej wtyczki do pozycjonowania i optymalizacji przyda się osobą, które mają zamiar profesjonalnie podejść do tematu blogowania.
To już koniec. Jak Ci poszło? Konfiguracja Yoast Seo przy pomocy kreatora to nic trudnego. Nadszedł czas wyjaśnić jakie możliwości ma wtyczka Yoast SEO.
Zaawansowana konfiguracja Yoast Seo.
W menu głównym przejdź do SEO -> Ogólne. Zakładka Funkcje posiada osiem pozycji.
Szybko połączysz stronę z kilkoma narzędziami dla webmasterów. Do wyboru mamy Google Search Console, Baidu, Bing oraz Yandex.
W części ogólnej ustal separator tytułu, meta tytuł i meta description dla strony głównej. Dodatkowo skonfiguruj Knowledge Graph i Schema.org
Zacznijmy od początku. Separator powinien pozostać bez zmian. Strona główna to tytuł strony. Poinformuj czytelnika o czym będzie twój blog, dodaj główne słowo kluczowe na którym Ci najbardziej zależy.
Meta Opis strony powinien być pełen dodatkowych słów kluczowych, ale nie mogą to być same zwroty. Opis nie powinien być dłuższy 156 znaków, tyle Google wyświetla na swojej stronie.
W następnej sekcji podajesz medadane dla Knowledge Graph.
Terez możesz poinformować roboty Google czy mają indeksować Twojego blog. Wybierając nie do postów zostanie dodany znacznik (noindex). Następnie czy data dodania wpisu ma być widoczna w wyszukiwarkach. Potwierdzasz również czy wtyczka Yoast Seo ma odpowiadać za tytuł meta oraz meta opis bloga.
Przesyłając media na stronę (na przykład obrazek lub film), WordPress nie tylko je zapisuje, ale tworzy też podstronę dla każdego załącznika. Na takiej podstronie znajduje się tylko tytuł i link do załącznika. Większość osób nie potrzebuje takich podstron, więc najlepiej je wyłączyć i przekierować adres do pliku załącznika.
Bardzo ważnym aspektem są taksonomie - czyli kategorię oraz tagi. Oczywiste jest chęć ideksowania kategorii bloga. Odpowiedź na pytanie, czy warto indeksować tagi nie jest taka prosta. Jeżeli masz zamiar je ideksować to nie powielaj kategorii w tagach. Take zachowanie doprowadza do kanibalizmu słów kluczowych.
Ustal opcje dotyczące autorów czy dat. Co więcej tutaj możesz edytowanie tytuł dla stron specjalnych takich jak strony z wynikami wyszukiwania czy strony 404.
Menu okruszkowe ma bardzo duży wpływ przy rozbudowanych stronach internetowych. Jeżeli Twój szablon nie posiada takiego menu możesz je umieścić za pomocą wtyczki Yoast Seo. Jednak nie obejdzie się bez edycji kodu motywu.
Sekcja ta zawiera użyteczną funkcję, lecz nie mającą wiele wspólnego z SEO. Pozwala na dodanie dowolnego tekstu lub kodu HTML przed i po każdym wpisie w kanale RSS.
Połącz wtyczkę Yoast Seo z kontem w Google Search Console.
Połącz bloga z kontami mediów społecznościowych.
Sekcja została podzielona na trzy kategorie: SEO, Czytelność oraz Społeczności.
W pierwszej zakładce Yoast SEO wtyczka pozwala ustawić frazę kluczową
Niżej możesz edytować wygląd bloga w wyszukiwarce. Czyli informacji, które mają być widoczne dla użytkowników podczas przeszukiwania odpowiedzi na pytanie. Możesz edytować Tytuł Seo, dla nowych wpisów Yoast SEO ustawi tytuł automatycznie. W polu Slug mo URL możesz zmienić wygląd linka do wpisu. W Opis podajesz krótki opis naszej strony widoczny w wyszukiwarce. Pamiętajcie, że w tej sekcji powinieneś zawrzeć słowa kluczowe na których ci zależy.
Bardzo ciekawą i pomocną funkcją dla początkujących jest Analiza Seo. Po wpisaniu frazy kluczowej Yoast SEO automatycznie analizuje wpis pod czytelności dla wyszukiwarek czyli robotów indeksujących. Wtyczka Yoast SEO za pomocą tej sekcji informuje Cię jak należy zoptymalizować treść tak by uzyskać jak najlepsze wyniki w rankingu wyszukiwarki. Zaznaczam, że są to wskazówki optymalizacji, a nie wytyczne.
Pewnie wiesz, że fundamentem bloga jest treść. Funkcja zawarta w darmowej wersji wtyczki Kluczowe Treści ma za zadanie pomóc Ci stworzyć hierarchię na blogu. Ustalisz, które strony i wpisy są najlepsze i najważniejsze do których powinny prowadzić linki. Wewnętrzne linkowanie to działanie podstawowe, poprawiające widoczność bloga w wyszukiwarkach. Im szybciej strona zostanie zaindeksowana tym szybciej trafi do biblioteki wyszukiwania. Aby poprawić szybkość indeksowania dodaj między innymi mapę strony.
W sekcji Czytelność otrzymasz wskazówki, które pomogą optymalizować treść wpisu pod kontem czytelnika. Niechciane są na przykład bardzo złożone zdania czy nie konczący się akapit. Ważnym aspektem jest również strona bierna i słowa łączące.
Korzystanie z portali społecznościowych jest teraz obowiązkowe. Ta funkcja znacznie przyśpiesza i ułatwia udostępnianie wpisów na portalach społecznościowych.
Jeżeli nie będziesz zadowolony z funkcjonowania Yoast Seo polecam Rank Math alternatywną wtyczkę WordPress Seo. A może używasz innego kombajnu do pozycjonowania strony? Czekam na komentarze.
Twoja ocena jest dla nas bardzo ważna!
Ocena